Kompresör Ana Ekipmanları Yardımcı Ekipmanlar

Özellikle imalat sektöründe olmak üzere, basınçlı hava kullanan işletmelerin büyük bir çoğunluğunda elektrik enerjisinden sonraki en önemli enerji kaynağı basınçlı havadır. Basınçlı havayı üreten kompresörlerin elektrik sarfiyatı işletmenin toplam enerji maliyeti içinde birinci veya (yakıttan sonra) ikinci sırada yer alır. Daha da önemlisi, imalat sürecinde ihtiyaç duyulan basınçlı havanın kesintiye uğramasının maliyeti, enerji maliyetinden veya arızanın kendi maliyetinden daha yüksek bir gelir kaybına ve hatta zarara yol açabilir. Bu nedenle, kompresör seçiminde dikkatli olmak, yanlış tercih yapmamak gerekir.

About us

Vida Devri : Bir kompresörün en önemli bileşeni vida grubudur. Düşük devirli vida gurubu kompresörün sessiz çalışmasını ve uzun ömürlü bir makine olmasını sağlar. Genellikle vidaların en yüksek enerji verimliğine sahip olduğu ve hizmet ömürleri açısından ideal olan devir sayısı 2000-3000 d/dk civarındadır. Vida devrinin veya (VST) tam hızının bu devir aralığının altında olması enerji verimliği açısından faydasız olur. 3000 devirin üstüne çıktıkça verimlilik azalır ve fazlaca yüksek (>3600) devirler genellikle verimsiz, gürültülü ve kısa ömürlü çalışma koşulları oluşturur. Bir kompresörü satın alırken kompresörün vida gurubunun tam kapasitesinin orta bölgesinde veya devir sayısı ve güç ölçeğinde üst sınıra yakın olmayan bir devir sayısı ve yüklemeyle kullanılıyor olmasına önem gösterin. Böylece, vidanın enerji verimliğinin (spesifik güç sarfiyatının) yüksek olması ve hizmet ömrünün uzun olması, kompresörün sessiz ve titreşimsiz çalışması da gözetilmiş olur. Kompresör satın alırken vidanın güç ve devir sayısı olarak tam kapasitesini ve kullanıldığı devir sayısını ve kompresörün spesifik güç sarfiyatını yani ilgili çalışma basıncında (örnek: 8 bar'da) 1 m3/dk hava üretebilmek için harcadığı elektrik gücünü (kW) mutlaka kıyaslayın.

Ana Motor : Sabit veya değişken devirli vidalı hava kompresörlerinde vidayı gereken devir sayısıyla döndürmek için kullanılan ana motor'un anma gücü (tam kapasite şart gücü) ve kullanılmakta olduğu şaft gücü önemlidir. Motor verimliği de toplam maliyeti etkiler. Kompresörlerde kullanılan standart asenkron motorların anma güçleri ve ölçüleri aynı olmakla birlikte, verimlilikleri farklı olabilmektedir. Verimi yüksek (IE3 verimlilik sınıfı) motor kullanmak %0.5-2 arasında ilave elektrik tasarrufu sağlar. Motorun çalışma koşullarını sıcaklık ve yüklenmesi etkiler ancak sağlamlık ve kalitesinin sonuca etkisi önemli olmakla birlikte; kompresörün elektrik enerjisi maliyeti daha da önemli olduğundan, (vidayı döndüren) ana motorun daha doğrusu kompresörün şebekeden çektiği (toplam) elektrik gücünün bilinmesi çok önemlidir. Bazı kompresör imalatçıları kompresörün anma gücüne karşılık olarak kataloglarında veya tekliflerinde belirtikleri kapasitesini yüksek tutarak avantaj sağlamalarına rağmen, kompresörlerinin şebekeden elektrik gücü anma gücünün (%10-25) üstünde olur fakat bunu belirtmezler. Bir büyük motor veya servis faktörlü motor kullanarak belirtilen hava debisi sağlanır ama motorun gerçek şaft gücü kompresörün anma gücünden önemli oranda yüksek olur. Vidalı hava kompresörü alırken kullanılan elektrik motorunun gerçekleşen şaft gücünü ve belirtilen basınçta, belirtilen hava debisini vermek için elektrik şebekesinden çekeceği toplam elektrik gücünü mutlaka sorun. Kompresörün toplam elektrik giriş gücünü kapasitesine (debisine) bölerek bulunan spesifik enerji sarfiyatı (özgül güç tüketimi) değerini belirtilen basınç için diğer seçeneklerle kıyaslayın.

Tahrik Sistemi : Vidanın tahriki (döndürülmesi) için kompresörlerde kayış kasnak ve direk akuple tahrik sistemi olarak iki seçenek vardır. Kullanım şartlarına ve alanlarına göre her iki metodun da birbirlerine kıyasla avantajları mevcuttur. Kayış kasnak sisteminde kayış gerginliği ve ilgili diğer faktörler elektrik motorunda ek yüklenme dolayısıyla elektrik sarfiyatında %1-5 arasında fazlalığa yol açar. Genellikle Poly-V kayışlı sistemler klasik V kayışlı sistemlerden daha verimlidir, elektrik güç kayıpları daha azdır, eşit boy/gerginlik problemi olmaz. Direkt akuple sistemler daha sessiz çalışır, enerji verimliliği %1-5 kadar yüksektir. Fakat, dişli kutulu vida ile yapılan direkt akuple kompresörlerde vida motorun dönme hızının çok üstünde dönüyor olabileceği için bu avantaj vidanın gürültüsü veya yüksek hızda verimsiz kullanılmasından dolayı ortadan kalkabilir. O nedenle, dişli kutusu olmadan, 1500 d/dk veya 3000 d/dk dönen motorla vidanın bağlandığı direkt akuple kompresörler en avantajlı seçeneği oluşturur.

Garanti Kapsamı : Türkiye’de ; imalatı ve ithalatı yapılan tüm kompresör ve ekipmanlarının 2 yıl garanti zorunluluğu vardır.

Kalite Belgesi : Ülkemizde imalatı yapılan tüm makine ve ekipmanlarda CE belgesi zorunludur.

Satış Sonrası : Kompresör bir işletmedi ki en önemli makinelerin başında gelir. Satın alma yaparken doğru yada yanlış seçim yapmanız sizi uzun vadeli bir süreçte olumlu yada olumsuz olarak etkileyecektir. Satın alma yaparken size en yakın servis hizmet noktasını, vida revizyon saati , yedek parça fiyatları, bakım periyotları ve fiyatı gibi hususları mutlaka tedarikçinize sorun.

Referans : Kompresör alımını gerçekleştirmeden evvel birkaç kullanıcı firmayı arayıp ürün memnuniyetini, servis hızını, satış sonrası destek hizmetlerini, sıkıntı yaşayıp yaşamadığını sorun. En iyi referans kullanıcıdır.